Co jeść przy diecie bez laktozy

Co jeść przy diecie bez laktozy

February 26, 2023 0 By Artur Sapa

Dieta bez laktozy jest specjalnym sposobem odżywiania, który ma na celu zapobieganie dyskomfortu żołądkowo-jelitowemu. Pomaga wielu osobom, które cierpią na nietolerancję laktozy, schorzenie, które dotyka większość światowej populacji, zwłaszcza osoby o zachodnim pochodzeniu i białej skórze.

Czym jest nietolerancja laktozy?

nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy to brak zdolności do trawienia laktozy, czyli cukru znajdującego się w mleku i jego przetworach. Laktoza jest trawiona przez enzym zwany laktazą, który jest wytwarzany przez komórki wyściełające jelito cienkie.

W przypadku nietolerancji laktozy, komórki te nie wytwarzają wystarczającej ilości laktazy. W rezultacie niestrawiona laktoza przechodzi do jelita grubego, gdzie powoduje objawy takie jak ból brzucha, wzdęcia, gazy i biegunka.

Nietolerancja laktozy często występuje u dzieci, które są odstawiane od mleka matki lub formuły w młodym wieku, ale może również dotyczyć nastolatków i dorosłych.

Objawy nietolerancji laktozy obejmują:

  • Wzdęcia i gazy
  • Biegunka
  • Skurcze brzucha
  • Nudności

Dieta bez laktozy — co jeść?

Dieta bezlaktozowa oznacza przestrzeganie specjalnego menu bez jakichkolwiek produktów mlecznych. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie nietolerancję laktozy, istnieje wiele pysznych potraw, które możesz jeść zamiast mleka krowiego! Sklepy oferują wiele produktów bezglutenowych, takich jak np. serek bez laktozy, jogurt bez laktozy, mleko bez laktozy. Takie produkty kupimy już nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale również w dużych sieciach handlowych, jak Biedronka, czy Lidl. Wiele małych prywatnych sklepów również oferuje produkty bez laktozy, jednak z reguły droższe niż w sieciowych hipermarketach.