Kiedy pomoc drogowa a kiedy holowanie bezgotówkowe?
February 21, 2020Wyjaśniamy, jak pomoc drogowa podejmuje decyzję
Wiele wątpliwości budzi wśród kierowców kwestia tego, jak powinna być przeprowadzana pomoc drogowa. Firmy, które określają się jako auto pomoc czy właśnie pomoc drogowa, korzystają z dwóch rozwiązań: holowanie i laweta. Które z nich jest stosowane częściej i na jakiej podstawie dokonuje się wyboru? W poniższym artykule wyjaśnimy tę kwestię. Odpowiemy również na pytanie, czy pomoc drogowa Lublin jest łatwo dostępną usługą.
Holowanie bezgotówkowe czy pomoc drogowa – wygoda i cena
Jednym z czynników, decydujących o tym, czy pomoc drogowa Lublin zdecyduje się na lawetę czy też na holowanie bezgotówkowe, jest komfort. Otóż laweta Lublin to zwykle proces wygodniejszy. Szczególnie dla kierowcy, który podczas transportu pojazdu nie musi nim kierować. Podczas holowania jest to natomiast konieczne. Jednak w grę wchodzi również druga kwestia, a mianowicie cena. Chcąc oszczędzić, lepiej zdecydować się na holowanie. Przeważnie usługa jest nieco tańsza, choć różnice są raczej niewielkie. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że oba wspomniane czynniki nie są decydującymi. O tym, czy pomoc drogowa w Lublinie zaproponuje lawetę czy holowanie, decydują przede wszystkim przepisy prawne. W kolejnych paragrafach zajmujemy się ich omówieniem.
Laweta może być koniecznością
Wielu kierowców nie zwraca szczególnej uwagi na to, czy pomoc drogowa Lublin oferuje holowanie czy też lawetę. Nie ma dla nich po prostu większego znaczenia, w jaki sposób uszkodzony samochód zostanie odstawiony do warsztatu. Ważne jest dla nich tylko to, żeby do tego rzeczywiście doszło. Okazuje się jednak, że to jaką metodę zastosuje auto pomoc, jest dosyć istotne. Ma to znaczenie ze względów na wymogi prawne. Zgodnie z przepisami w niektórych przypadkach holowanie nie może być stosowane. Rzecz w tym, iż laweta jest niezbędna, gdy:
- kluczowe elementy oświetlenia pojazdu są uszkodzone,
- układ kierowniczy uniemożliwia sprawne kierowanie pojazdem,
- hamulce w aucie są uszkodzone w stopniu zagrażającym bezpieczeństwu jazdy,
- do awarii doszło na autostradzie.
Pomoc drogowa ul. Władysława Kunickiego 163 A, 20-451 Lublin
Zatem jak widać, czasami holowanie bezgotówkowe jest zabronione. W takiej sytuacji laweta to jedyne rozwiązanie dopuszczalne przez prawo. Pragniemy podkreślić, że decyzja dotycząca tego, czy pomoc drogowa może wybrać holowanie, nie zawsze jest prosta. Trzeba na przykład odpowiedzieć na pytanie, w jak dużym stopniu uszkodzone jest oświetlenie albo czy aktualna niesprawność układu kierowniczego rzeczywiście uniemożliwia bezpieczne kierowanie pojazdem. Ponieważ decyzje nie są łatwe, wymagają one udziału profesjonalistów. Dobra pomoc drogowa Lublin zatrudnia fachowców, którzy posiadają odpowiednią wiedzę w temacie. Potrafią oni w krótkim czasie ocenić, jakiego typu auto pomoc jest w danej sytuacji dopuszczalna przez prawo.
Profesjonalna pomoc drogowa
Jak wykazaliśmy powyżej, skuteczna i przede wszystkim zgodna z prawem auto pomoc wymaga pewnej wiedzy. Dlatego też warto wybrać profesjonalną pomoc drogową Lublin, która zapewni fachowe przeprowadzenie procedury. Czy dostęp do firm na wysokim poziomie, w których ofercie znajduje się pomoc drogowa w Lublinie, jest dobry? Niewątpliwie kierowcy poruszający się autami po tym mieście nie mogą narzekać. W stolicy województwa lubelskiego działa wiele dobrych firm, które zatrudniają fachowców z niebagatelnym doświadczeniem. W zasadzie bez względu na to, w której części miasta dojdzie do uszkodzenia pojazdu, w pobliżu można znaleźć usługodawcę, który udzieli szybkiego i profesjonalnego wsparcia.
Dobra pomoc drogowa to niewątpliwe taka, która świadczy usługi profesjonalnie. O profesjonalizmie świadczy między innymi omówiona powyżej wiedza na temat tego, jak poprawnie i zgodnie z prawem przeprowadzić auto pomoc. Jednak to nie wszystko. Ważne jest też między innymi pełne wyposażenie. Niewątpliwie na stanie firmy powinna znajdować się zarówno laweta, jak i lina holownicza. Ponadto dobre firmy oferują holowanie bezgotówkowe, czyli takie, które nie wymaga od kierowcy, aby płacił za wykonanie usługi. W tym przypadku rozliczenie następuje bezpośrednio pomiędzy ubezpieczycielem a pomocą drogową.