Jak mrozić pierogi?

Jak mrozić pierogi?

June 10, 2022 0 By Artur Sapa

Powiedzenia w stylu: “człowiek uczy się całe życie” lub “nauka na własnych błędach”, bardzo często padają też w kuchni. Zdobycie doświadczenia to zarówno chęć szukania informacji jak i metoda prób i błędów. Przygotowanie farszu do pierogów, takich jak pierogi ruskie albo z kapustą i grzybami, bywa dość pracochłonne. Podobnie jest z uszkami, więc gdy już podejmujemy wyzwanie, chcemy się nimi cieszyć częściej, niż podczas jednego posiłku.

Zrobienie jednorazowo większej ilości pierogów czy uszek, nie stanowi problemu, nic się nie zmarnuje dzięki możliwościom jakie daje zamrażanie. Zapasowe porcje można mrozić bez gotowania, jednak tak samo jak w przypadku gdy chcemy przechowywać pierogi po ugotowaniu ich wcześniej, musimy zadbać aby nam się nie posklejały. Kiedy nie ma kogo zapytać o radę, odpowiedzi na pytanie jak mrozić pierogi, warto poszukać w sieci. To pozwoli uniknąć podstawowych błędów i zaoszczędzić sobie rozczarowań przy próbie ich rozdzielania.

Jak mrozić pierogi bez gotowania?

Wcześniejsze przygotowanie większej ilości porcji własnych mrożonek, jak domowe pierogi ruskie, uszka, czy pielmienie, jest dobrą alternatywą dla zakupu gotowych w sklepie. Niekiedy trafić tam można na towar wątpliwej jakości oraz smaku pozostawiającym wiele do życzenia. Łatwość i szybkość przygotowania, to główne zalety metody mrożenia pierogów bez gotowania, kolejną jest możliwość długiego przechowywania w zamrażarce. W ten sposób zamrożone uszka czy ruskie, możemy przechowywać nawet 6 miesięcy.

jak mrozić pierogi bez gotowania

W wariancie mrożenia na surowo, czyli jak mrozić pierogi bez gotowania, najważniejsze jest aby nasze dzieła się nie posklejały i zachowały swoją formę. Dlatego należy je oprószyć mąką i ułożyć na tacy w odpowiednich odstępach, unikając stykania się i zlepiania ciasta. Następnie na tej tacy włożyć do zamrażarki na minimum 2 godziny, nieco krócej może trwać to z uszkami niewielkich rozmiarów i drobnymi pierożkami. Kiedy będą już całkowicie twarde, dopiero możemy wsypywać je do woreczków, tworząc w ten sposób jednorazowe porcje.

Tym samym dowiedzieliśmy się jak mrozić pierogi bez gotowania. Jeszcze trzeba zaznaczyć, że w warunkach mroźniczych, należy przechowywać pierogi czy uszka, w przeznaczonych do tego celu, specjalnych woreczkach. Dostępne są one w różnych rozmiarach, także w wygodnej wersji woreczka z suwakiem.

Pierogi mrożone po ugotowaniu

Po zjedzeniu obiadu jednak sporo zostało i zastanawiasz się jak przechowywać pierogi po ugotowaniu? Zamrożenie części ugotowanych pierogów, których nie jesteśmy w stanie wykorzystać w ciągu najbliższych dni, świetnie wpisuje się w nurt “zero waste”. To bardzo ważne żeby niepotrzebnie nie marnować jedzenia i racjonalnie się z nim obchodzić. Prawidłowy proces mrożenia umożliwia minimalizację strat, przy zachowaniu walorów żywności.

Jeśli decydujemy się mrozić pierogi po ugotowaniu, warto pamiętać o dodaniu odrobiny oleju roślinnego do gotującej się wody. Pomoże on stworzyć na powierzchni ciasta powłokę zabezpieczającą przed sklejaniem. Innym sprawdzonym sposobem jest posmarowanie olejem pierogów po ugotowaniu, pędzelkiem zamoczonym w oleju. Podobnie postąpić można z uszkami, dzięki temu nie będą się później sklejały i dodatkowo ciasto stygnąc, nie ulegnie nadmiernemu wysuszeniu.

Ugotowane i wystudzone pierogi oraz uszka, przez około 2 godziny mrozimy wstępnie, równomiernie rozłożone na tacy. Po tym czasie zrobią się na tyle twarde, że można poporcjować je do woreczków na mrożonki, specjalnych plastikowych lub szklanych pojemników przeznaczonych do mrożenia.

jak przechowywać pierogi po ugotowaniu

Warto tak przechowywać pierogi-szybki i smaczny obiad

Kiedy znów zatęsknimy za ulubionym smakiem jakie mają domowe pierogi z kapustą i grzybami, te na słodko lub pierogi ruskie, w dowolnej chwili możemy zamrożone pierogi wyjąć. Niezależnie od tego czy zamroziliśmy je bez gotowania, czy poddaliśmy je blanszowaniu przed procesem mrożenia, teraz po ugotowaniu lub podgrzaniu, zyskamy zdrowy i pyszny obiad. To bardzo wygodna opcja, przydaje się zwłaszcza, gdy brakuje nam czasu na długotrwałe przygotowanie posiłku, bywa przecież że coś pokrzyżuje nam plany na obiad i potrzebujemy gotowych rozwiązań na już.