Jaki grill ogrodowy kupić?

Jaki grill ogrodowy kupić?

February 6, 2022 1 By Artur Sapa

grill ogrodowy
Gdy nadchodzi lato, dobiegające zewsząd zapachy dochodzące z ogródkowych i tarasowych grilli nie pozostawiają nam wyboru – również i my zaczynamy rozglądać się nad zorganizowaniem na naszym tarasie, w ogrodzie lub altance miejsca do rozpalenia ognia i przyrządzenia czegoś smacznego, w gronie przyjaciół lub rodziny. Nic dziwnego – świeże powietrze, ciepło letnich wieczorów i dobre towarzystwo to jest właśnie to, za czym tęsknimy przez długie zimowe miesiące. Jeśli zatem i ty przymierzasz się do zakupu pierwszego grilla ogrodowego, poniżej pomożemy ci wybrać odpowiedni model.

Przyjrzymy się też poniżej, czego potrzebujemy do grillowania, co wrzucać na ruszt i co jest aktualnie absolutnym must-have dla modnych przyjęć w ogrodzie przy grillu. Przy okazji, przyjrzymy się, jak na przestrzeni lat zmieniają się nasze gusta wokół grillowania.

W sklepach znajdziemy bardzo szeroką ofertę grilli: od kociołków, grilli przenośnych, po wielkie mini-kuchnie, na których można gotować wieloskładnikowe dania. Mamy trzy główne typy grilli: węglowe, gazowe i elektryczne oraz wielkie grille kamienne.

Kociołki żeliwne w ostatnich latach wracają do łask. Pozwalają nie przyrządzić potrawy, ale też mogą stanowić uroczą ozdobę ogrodu.

Przed zakupem urządzenia zastanówmy się przede wszystkim, gdzie będziemy grillować: w ogrodzie, na tarasie, w altanie, a może w parku miejskim? Czy będziemy grillować w niewielkim gronie najbliższych, czy też zamierzamy wyprawiać większe przyjęcia? Ważne są też nasze zwyczaje kulinarne – jeśli nasze grillowanie ogranicza się do krótkiego opiekania potraw z zewnątrz i nadawaniu im chrupiącej skórki, będziemy potrzebowali innego grilla niż osoby, które są rozlubowane w długotrwałym wypiekaniu różnych rodzajów mięs.

Grille węglowe i gazowe

Najwygodniejsze w obsłudze są grille gazowe i elektryczne. Nie wymagają rozpalania ognia, długo utrzymują stałą temperaturę podgrzewania. Grillowanie z ich użyciem jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku, gdy używamy modeli węglowych. Jeśli zależy nam na urządzaniu dużych przyjęć, warto skupić się na modelach napędzanych gazem. Najczęściej mają większe moce przerobowe niż grille elektryczne – pozwalają na przyrządzenie jednorazowo nawet kilkudziesięciu porcji. Grille gazowe ponadto nie wymagają podłączenia do prądu, tak jak elektryczne, co może okazać się szczególnie ważne, gdy zechcemy zabrać grill na działkę nieuzbrojoną w przyłącze elektryczne lub na camping.

5.1.2

Grille gazowe dają możliwość przyrządzenia nawet kilkudziesięciu porcji jednocześnie. Na zdjęciu: grill gazowy z drewnianym stelażem. Natężenie ciepła działającego na potrawy sterowana jest płynnie, za pomocą pokręteł.

Grille węglowe natomiast są chętnie wybierane przez osoby, które obstają przy tradycyjnym modelu spotkań przy ogniu. Mamy tutaj tradycyjnego pana domu, który dba o podtrzymywanie żaru, mamy piekący dym dostający się do oczu, smakowity zapach pieczonego mięsa mieszający się z aromatycznym dymem drewna – wszystko to buduje znany nam nastrój. Podstawowa zaleta grilli węglowych to ich mobilność: można je zabrać, gdzie tylko chcemy. Często ich nóżki wyposażone są w kółka, które ułatwiają przemieszczanie. Smak potraw przygotowywanych na grillach węglowych zależy w dużej mierze od rodzaju materiału palnego. Popularny jest węgiel drzewny i brykiet. Ciekawostką jest pachnący brykiet kokosowy. Pokusić się można również o dosypanie do ognia aromatycznych drewienek.

Grille węglowe występują w najróżniejszych rozmiarach i kształtach: od żeliwnych niskich kociołków, poprzez trójnożne konstrukcje z głębokimi nóżkami, aż do rozbudowanych modeli z rozległymi rusztami. Wybór zależy tutaj głównie od tego, w jakim miejscu chcemy grillować. Jeśli mamy zamiar zabierać grill w plener, powinien być to jak najlżejszy model z niewielkim paleniskiem. Gdy chcemy grillować w ogrodzie, lepszy będzie model taki nieco większy, jak ten ze zdjęcia poniżej:

Grill opalany węglem, wyposażony w stelaż o regulowanej wysokości. Palenisko pokryte jest farbą emaliowaną, zabezpieczającą przed rdzewieniem. Ze względu na to, że grill posiada dwa paleniska, jest niezwykle komfortowy w użytku: stwarza warunki do urządzania większych przyjęć w ogrodzie. Na uwagę zasługują też dodatkowe półki i uchwyty na sztućce.

Dla osób cieszących się własnym ogrodem, odpowiednie są też grille kamienne. W sklepach dostępne są gotowe grille betonowe o ścianach odpornych na działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur. Najlepiej jest wybrać taki grill kamienny, który ma okap z kominem odprowadzającym dym poza obszar naszego biesiadowania.

Na zdjęciu: kominek ogrodowy z zainstalowanym rożnem, wyposażony w wysoki komin odprowadzający dym.

Jaka wielkość rusztu i głębokość paleniska?

Jeden z podstawowych parametrów grilli to wielkość rusztu: im większy, tym więcej smakołyków będziemy w stanie przyrządzić jednorazowo. Ważna jest też głębokość paleniska: im większa, tym łatwiej nam będzie utrzymać stałą temperaturę wewnątrz. Ten efekt zostanie wzmocniony, gdy grill będzie wyposażony w pokrywę, która nie tylko zachowuje kumulujące się ciepło wewnątrz, ale też stwarza warunki do optymalnej cyrkulacji powietrza wewnątrz paleniska. Dzięki temu, łatwiej przyrządzimy grube kawałki mięsa, ryb i innych „trudnych” potraw. Duże grille kuliste dają możliwości upieczenia nawet całego kurczaka.


Zakup grilla z pokrywą daje zdecydowanie więcej możliwości
Na zdjęciu: wypiekania potraw niż grilla bez pokrywy. Na zdjęciu: grill węglowy (Ogrodosfera.pl)

A jak zmienił się sposób, w jaki grillujemy?

Przejrzeliśmy właśnie ofertę najnowocześniejszych grilli. Trzeba przyznać, że świat się zmienił i dzisiejsze grille nie przypominają już w niczym pamiętanych przez nas do niedawna kociołków zawieszonych nad ogniskiem, które wydawały nam się jednym z pierwszych powiewów nowoczesności. Jednak nie tylko kwestia oprzyrządowania zmieniła się, gdy mówimy o naszym podejściu do grillowania. Przede wszystkim zmieniło się to, co wrzucamy na ruszt.
Nieśmiertelne kiełbaski nadal cieszą się specjalnym uwielbieniem, ale wyraźnie widać, że grillowe menu Polaków rozszerzyło się. Coraz chętniej dbamy o to, aby na ruszcie było kolorowo i estetycznie. Zamiast płatów mięsa, mamy zgrzebnie podane, kolorowe szaszłyki. Pojawia się większa różnorodność w kwestii doboru mięsa: uczymy się podawać takie, które wymaga dobrze skomponowanych przypraw, a także takiego, które wymaga dłuższej obróbki cieplnej. Na ruszcie też w ostatnich latach, wzorem chorwackich biesiad, pojawiają się ryby. Nauczyliśmy się też przyrządzać grillowane bakłażany, papryki, cukinie, pomidory, a nawet pieczarki.

Eksperymentujemy też z materiałem palnym. Dla lepszego aromatu, który wpływa na smak naszego jedzenia, dosypujemy do węgla drzewnego kawałki drzew owocowych lub łupiny orzechów.

Na zdjęciu: grill węglowy wyposażony w okrągłe palenisko. Lekki, mobilny, ale jednocześnie, dzięki dodatkowym półkom, pozwala na bardziej zaawansowane gotowanie.

Ponadto, poprawiła się kultura biesiadowania. Rozpalanie ogniska na balkonie w wielorodzinnych bloku mieszkalnym, niewygaszanie ognia po zakończeniu przyjęcia, czy też wrzucanie do ogniska śmieci po tym jak kończy się przyjęcie…. Na szczęście, zachowania tego typu są już coraz bardziej piętnowane. O ile grillowanie to nadal niezobowiązujące spotkanie wokół ognia, o korzeniach osadzonych wręcz w czasach plemiennych, to jednak coraz częściej po zaproszeniu na grilla możemy spodziewać się, że na miejscu przywita nas pieczołowicie przygotowany stół z pięknymi ozdobami i mnóstwo wymyślnych zakąsek.

Pamiętajmy też, że…

Urządzając grilla powinniśmy respektować przestrzeń innych osób: zapachy dobiegające z paleniska w ograniczonych ilościach przyjemnie pobudzają kubki smakowe. Jeśli jednak każdy weekend w naszym wydaniu wygląda tak, że na podwórku zbierają się znajomi i rozpalamy mocno dymiącego grilla, wówczas możemy być pewni, że da się to pokaźnie we znaki naszym sąsiadom. Weźmy pod uwagę, że dym wydobywający się z rozpalonego grilla może drażnić i doprowadzać do bólu głowy. Wieszanie prania w miejscu, które jest narażone na przesiąknięcie owym dymem również zupełnie mija się z celem.

Na końcu, popatrzmy na kolejne modele grillów ogrodowych: