Zadbaj o swoją zmywarkę

Zadbaj o swoją zmywarkę

February 26, 2015 0 By Artur Sapa

Kobieta gotuje obiad
Zmywarka to dzisiaj coraz popularniejsze urządzenie, wykorzystywane w domu. Każdy, kto ma ją już w swojej kuchni wie, że dzięki niej oszczędza sporo czasu i unika tak nielubianej powszechnie czynności, jaką jest zmywanie naczyń.

Jednak zdarza się tak, że po wyjęciu ze zmywarki naczynia są nadal brudne. Wówczas pojawia się pytanie, czy urządzenie jest zepsute, czy jest jakaś inna przyczyna tego stanu rzeczy.

Każdy sprzęt może ulec awarii, to jasna sprawa. Jednak, zanim pomyślimy o wezwaniu mechanika, należy wyeliminować wszystkie możliwe powody niedomywania naczyń, a jest ich sporo. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że o zmywarkę trzeba po prostu dbać.
Niewłaściwe ustawienie naczyń

Może się to wydawać dziwne, ale powodem niedomycia naczyń często bywa ich niewłaściwe ustawienie w zmywarce. Zdarza się tak, że mamy ich dużo, a wszystko chcemy wyczyścić za jednym razem.

Naczynia zachodzą jedno na drugie, a woda, wraz z detergentem, nie ma możliwości dotarcia do wszystkich. Wówczas oczywiście pozostaną zabrudzenia. Aby temu zapobiec, należy pamiętać o pozostawianiu odpowiednich odległości między talerzami, miskami, filiżankami i kubkami. Jeśli naczyń jest wyjątkowo dużo, trzeba podzielić je na dwie części i umyć je w dwóch etapach.

Zapchane filtry

Do zmywarki często wstawiane są talerze i inne naczynia, na których jest jeszcze sporo resztek jedzenia. W czasie pracy zmywarki, resztki te osadzają się na filtrach i dyszach, blokując w ten sposób właściwą dystrybucję wody i detergentu wewnątrz urządzenia. Po zakończeniu pracy zmywarki, naszym oczom ukazują się brudne naczynia.

Aby tego uniknąć, warto jednak przede wszystkim dokładnie usuwać pozostałości z talerzy po posiłkach, ponieważ powinny one trafić do kosza, a nie do zmywarki. Trzeba też, mniej więcej dwa razy w miesiącu, starannie wyczyścić wszystkie filtry oraz udrożnić dysze, przez które rozprowadzana jest woda w czasie każdego cyklu pracy urządzenia.

Wybór nieodpowiedniego programu

Należy też starannie wybierać program, który chcemy zastosować. Jeśli naczynia są bardzo zabrudzone, powinno się ustawić cykl, przeznaczony do mycia takich właśnie talerzy i garnków.

Czasami zdarza się bowiem tak, że omyłkowo wybrany zostanie na przykład program do płukania naczyń i wówczas nie ma praktycznie szans na to, aby po otwarciu zmywarki ukazały nam się czyste i błyszczące talerze.

Brudne urządzenie

Zmywarka to sprzęt od brudnej roboty, który w czasie takiej pracy też nie pozostaje sterylnie czysty. Niestety, większość osób o tym zapomina. W różnych zakamarkach, przewodach i rurkach zbiera się tłuszcz, nieczystości i inne osady mineralne.

To wszystko uniemożliwia normalną pracę zmywarki. Jeśli do brudnego blendera nalejemy czystej wody, to natychmiast będzie ona brudna i z tego powodu nie przyrządzimy żadnego napoju. Podobnie rzecz ma się ze zmywarką – nawet czysta woda w jej obiegu staje się brudna i właściwe umycie naczyń okazuje się tam niemożliwe.

O zmywarkę trzeba więc dbać i co jakiś czas używać specjalnego płynu do czyszczenia takiego urządzenia. Stosując tego rodzaju płyn przynajmniej raz na miesiąc, skutecznie zlikwidujemy wszystkie zanieczyszczenia w zmywarce, a po każdym cyklu mycia, ze zmywarki będziemy wyjmować idealnie czyste naczynia.

Więcej informacji na http://www.finish.pl/multimedia/artyku%c5%82y/zmywarki-triki-i-porady/korzy%c5%9bci-%c5%9brodk%c3%b3w-do-czyszczenia-zmywarki/.