Toruń we włoskim stylu
March 7, 2022Toruń to jedno z polskich miast, które koniecznie trzeba odwiedzić – urzeka architekturą i kuchnią.
Rynek i zabytki
Toruń to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Bez trudu wypełnimy całodniową lub nawet kilkudniową wycieczkę do tego miasta, zwiedzaniem, relaksem w miłych knajpkach i spacerami po mieście, znajdziemy też wiele dobrych hoteli, w których można się zatrzymać na parę dni. Malownicza starówka naprawdę urzeka. Toruński rynek ze swoją średniowieczną, gotycką i neorenesansową zabudową, przywodzić na myśl może klimat włoskich czy niderlandzkich miast. Na przykład, znajdujący się przy rynku Dwór Artusa to niezwykle okazały budynek, z trzykondygnacyjną fasadą, wieżyczkami i licznymi zdobieniami. Warto zwrócić też uwagę na ratusz, będący prawdziwą średniowieczną perełką architektury. Szczególnie przyciągającym wzrok elementem jest wieża, przypominająca budownictwo flandryjskie. W ratuszu mieści się też główna siedziba Muzeum Okręgowego w Toruniu. Jednym z jego oddziałów jest Dom Mikołaja Kopernika, obecnie zamknięty wewnątrz dla turystów z powodu prac renowacyjnych. Jest on jednak kolejnym przykładem pięknej toruńskiej architektury. Jednym z najpiękniejszych budynków w Toruniu jest natomiast Kamienicą Pod Gwiazdą, pochodząca z drugiej połowy XIII wieku. Przechodziła ona przez ręce różnych właścicieli i w miarę upływu czasu zmieniał się także jej wygląd i charakter. W XVII wieku kamienicę ozdobiono niezwykłym, bogato zdobionym, barokowym portalem. W XIX wieku z kolei dodano polichromie w stylu klasycystycznym, które obecnie zrekonstruowali toruńscy konserwatorzy zabytków. Kamienica Pod Gwiazdą to wyjątkowy budynek, łączący w sobie cechy wielu stylów i nieodmiennie urzekający swym pięknem.
Toruń mimo zabytków, będących prawdziwymi dziełami architektonicznymi nie zatracił swojego przytulnego charakteru. Dzieje się też także za sprawą licznych urokliwych pomników. Jednym z najbardziej znanych jest oczywiście ten postawiony w hołdzie słynnemu toruńskiemu astronomowi. Jednym z najbardziej ulubionych przez dzieci jest z kolei mały pomnik psa profesora Filutka, bohatera historyjek obrazkowych z “Przekroju”, który wciąż czeka na swojego pana. Turyści chętnie fotografują się też z osiołkiem, który choć śliczny, nawiązuje do krwawej historii toruńskiego, żołnierskiego pręgierza.
Przytulny charakter Torunia wynika prawdopodobnie również z faktu, że zabudowa ma charakter mieszczański. Warto Toruń zwiedzać z choćby książkowym przewodnikiem, aby dowiedzieć się jak najwięcej o miejscach, które przecież wiele wieków temu miały zupełnie inne przeznaczenie i charakter niż obecnie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Lengren#/media/File:Fafik.JPG, fot. Makary
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rynek_Staromiejski_w_Toruniu#/media/File:Torun03MonumentToCopernicus.JPG, fot. René Klein
Włoska kuchnia i pierniki
Skoro już mówimy o klimacie włoskich miast i miasteczek, nie sposób nie wspomnieć o włoskiej kuchni. A jeśli myślimy o kuchni i smakołykach, w przypadku Torunia, nie sposób nie wspomnieć o piernikach. Toruń słynie ze swoich pierników, które co prawda kupić można w całej Polsce, ale i tak pozostają one najlepszą pamiątką z wycieczki do tego miasta. Tym bardziej, że w miejscach takich jak na przykład Żywe Muzeum Piernika można własnoręcznie taki wypiek przygotować, ozdobić i wręczyć najbliższym. Zabawa dla całej rodziny – gwarantowana. Zanim jednak skusimy się na piernikowy deser, warto zasmakować w toruńsko-włoskiej kuchni, w jednej z przytulnych restauracji, takich jak na przykład Stare Metropolis. W menu, dostępnym również na stronie www.staremetropolis.pl znaleźć można największe przysmaki włoskiej kuchni – pizzę i pastę. Co wyróżnia restaurację? Piec opalany drewnem, który pozwala na wypiek wyjątkowego ciasta pod pizzę oraz makarony jak u mammy, wyrabiane ręcznie, według najlepszych receptur. Dlaczego kuchnia włoska wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością? Być może jest to spowodowane faktem, że potrawy dla niej typowe z jednej strony są proste i dosyć szybkie w przygotowaniu, jednocześnie będąc często prawdziwie wyrafinowanymi daniami. W Starym Metropolis skosztować można na przykład zielonego tagliatelle z pastą truflową, albo wykwintnych pierożków ravioli w sosie śmietanowym ze szpinakiem. Szybkość przygotowania potraw jest dużym atutem, szczególnie jeśli w Toruniu jesteśmy na krótkiej wycieczce i obiad to dla nas przerwa w napiętym planie zwiedzania. A jeśli mamy ochotę po prostu posiedzieć w restauracji ze znajomymi i odpocząć, lokal zachęca przyjemnym i przytulnym wystrojem. Stare Metropolis to dwie restauracje w różnych miejscach Torunia, można więc wybrać sobie, która z nich znajduje się w dogodniejszej dla nas lokalizacji.
Toruń to miasto od lat popularne wśród turystów, coraz chętniej zjeżdżają też do niego nowi studenci z całej Polski. Z jednej strony zachwyca architekturą, która śmiało może konkurować z zabudową najpiękniejszych europejskich miast, z drugiej strony nie straciło ono swojego kameralnego, urokliwego charakteru miasteczka. Dlatego też warto wybrać się do Torunia, choćby na jeden z nadchodzących, jesiennych weekendów, aby doładować nieco akumulatory, wypocząć, nacieszyć oczy pięknymi widokami i skosztować różnego rodzaju przysmaków.