Lubisz przyjęcia w ogrodzie? Zobacz, jak sprawdzi się barek ogrodowy

Lubisz przyjęcia w ogrodzie? Zobacz, jak sprawdzi się barek ogrodowy

May 14, 2022 0 By Artur Sapa

Barek ogrodowy to stosunkowo nieduży, wręcz dyskretny, zazwyczaj stawiany na uboczu mebel, który w wielu wypadkach jest niezastąpiony. Jeśli często organizujesz przyjęcia lub po prostu lubisz przebywać latem w ogrodzie, na pewno szybko docenisz jego zalety.

Dlaczego warto mieć barek ogrodowy?

Każdy, kto ma ogród, wie, jaką przyjemność daje jadanie latem posiłków na świeżym powietrzu. Organizowanie garden party dla mniejszej lub większej liczby gości to w niektórych kręgach tradycja. Wszyscy zaproszeni na ogół dobrze się bawią, jednak pani domu nierzadko musi biegać między kuchnią a ogrodem. Barek ogrodowy jest tym, co pozwoli znacznie lepiej zorganizować imprezę na wolnym powietrzu. Gospodarze będą się bawić na równi z gośćmi, a goście nie będą się krępować prosić o dodatkowy talerz, szklankę lub przyprawę, bo wszystko będzie na miejscu.

Czym jest barek ogrodowy?

Barek ogrodowy to stosunkowo nieduży, ale starannie przemyślany mebel. Jego powierzchnię powinien stanowić blat ze stali nierdzewnej, który łatwo utrzymać w czystości. W razie potrzeby można pokroić na nim owoce lub warzywa, a także przygotować kanapki czy sałatki.

Pod blatem powinna znaleźć się półka na dodatkowe talerze lub szklanki, a niżej pojemna szafka, w której zmieścimy wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy – dodatkowe butelki z napojami, pojemniki z żywnością, zapasowe naczynia itp. Dobrze zagospodarowana szafka zmieści wszystko to, po co zazwyczaj biega się do kuchni.

Jednak o funkcjonalności barku zazwyczaj decydują drobiazgi. Będzie to na przykład zestaw uchwytów umieszczonych na boku barku, na których można powiesić zapasowe ściereczki, ręczniki papierowe lub zestaw akcesoriów do grilla. Także dodatkowa nieduża półka z ogranicznikami, na której można ustawić słoiczki z przyprawami może się okazać bardzo przydatna. Dzięki niej przyprawy nie będą stały na blacie, co utrudniałoby używanie go i nie będą narażone na przypadkowe strącenie.

Duży barek ogrodowy na tarasie, fot. Ogrodosfera.pl

Jaki barek ogrodowy wybrać?

Jak widać, barek ogrodowy jest tak przydatnym i praktycznym, a jednocześnie stosunkowo niedrogim meblem, że wręcz trudno sobie wyobrazić ogród, który będzie go pozbawiony. Przyda się nie tylko podczas organizowania przyjęć, ale także na co dzień. Można go ustawić na tarasie lub w ogrodzie, nawet na ziemi.

Jaki zatem barek wybrać, by spełnił wszystkie pokładane w nim nadzieje?

Na pewno powinien być stabilny, dlatego trzeba poszukać modelu z regulacją wysokości nóżek. Ponadto musi dawać się łatwo przesuwać, więc dwie nogi powinny mieć wmontowane kółka. Wystarczy lekko unieść dwie pozostałe, by „przejechać” barkiem na wybrane miejsce.

Kompaktowy barek ogrodowy, fot. Ogrodosfera.pl

Trzeba też pamiętać, że barek ogrodowy jest meblem outdoorowym. Drewniany być może będzie się ładnie prezentował, ale też będzie nieodporny na warunki atmosferyczne, a jego konserwacja może okazać się męcząca i na dłuższą metę nieopłacalna. Lepszym wyborem jest barek ogrodowy ze sztucznego tworzywa, odporny na promieniowanie UV (dzięki temu się nie odbarwi), opady, wilgoć i mróz. Z tego samego powodu wszystkie metalowe elementy wykończenia (w tym blat) powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.

Pozostaje jeszcze kwestia wielkości barku. To bardzo indywidualna sprawa, ale warto jej chwilę poświęcić. Jeśli ktoś planuje zakup barku wyłącznie na własne potrzeby, dobrze sprawdzi się nieduży, poręczny model, który można wykorzystać też na balkonie, przykłady można znaleźć np. na ogrodosfera.pl. Jeśli jednak barek ma być pomocny w organizowaniu garden party dla większej liczby gości, trzeba pomyśleć o bardziej pojemnym modelu z szafką dwudrzwiową.