Kotwy gruntowe

Kotwy gruntowe

April 1, 2020 Off By Artur Sapa

Wstępne etapy stawiania konstrukcji budowlanych – palowanie i nie tylko
Zanim powstanie jakakolwiek konstrukcja budowlana, wykonać trzeba szereg rozmaitych czynności. Niektórym wydaje się, że wystarczy wyłożyć fundamenty pośrednie i już można przejść do stawiania budynku czy innej konstrukcji. Nic bardziej mylnego. Zwykle wcześniej muszą powstać fundamenty pośrednie, w postaci np. mikropali. Jednak nawet nie to jest pierwszym etapem pracy.

Kotwy gruntowe – jakie?

Zanim rozpocznie się palowanie czy iniekcja gruntu, konieczne jest przygotowanie projektu konstrukcji. Określa on oczywiście jak ma wyglądać dana konstrukcja, zawiera również jej parametry techniczne. Niezwykle istotne jest jednak, aby projekt był dostosowany do możliwości kotwy gruntowej, na którym ma powstać budynek, wiadukt, inny nasyp czy też dowolna inna konstrukcja. Niezwykle ważna jest zatem analiza gruntu.

Kotwy gruntowe – budowa domu

Pierwszym etapem analizowania kotwy gruntowe http://geoiniekt.pl/kotwy-gruntowe.html jest praca teoretyczna. Na podstawie uzyskanych danych dotyczących parametrów gruntu specjaliści określają, jak duże i jakiego rodzaju obciążenie jest możliwe w danym przypadku. Pod uwagę brane są również prace budowlane i ich wpływ na grunt oraz otoczenie. W następnym etapie przychodzi czas na analizę praktyczną. Na przyszły plac budowy wjeżdża ciężki sprzęt, przy którego pomocy sprawdza się faktyczny stan gruntu, a także jego wytrzymałość na obciążenia oraz wibracje.

Fundamenty pośrednie – norma w dzisiejszym budownictwie

Obecnie w zasadzie standardem stało się tworzenie tak zwanych fundamentów pośrednich. Czemu one służą? W zasadzie chodzi o to, aby grunt się nie obsuwał. Jest to ważne ze względu na wydłużenie żywotności danej konstrukcji, ale także dla zapewnienia bezpieczeństwa jego użytkownikom.

Jako fundamenty pośrednie wykorzystać można na przykład kotwy gruntowe. Poddaje się je zespoleniu z gruntem poprzez iniekcję gruntową. Kotew umożliwia dotarcie do głębszych, a tym samym przeważnie bardziej wytrzymałych gruntów, i przeniesienie tam obciążenia. Alternatywne rozwiązanie stanowią pale, a także mikropale, stosowane tam, gdzie standardowe palowanie nie jest możliwe do wykonania. Dopiero, kiedy gotowe są fundamenty pośrednie, przychodzi czas na wyłożenie fundamentów właściwych.