Zioła i przyprawy z całego świata w Twojej kuchni – jak jeść zdrowo?

Zioła i przyprawy z całego świata w Twojej kuchni – jak jeść zdrowo?

January 23, 2019 Off By Artur Sapa

Trend na ekologiczne jedzenie, sprzątanie, czy rodzinne segregowanie śmieci wplata się do domowych gospodarstw coraz częściej i na szczęście z dużym powodzeniem przeorganizowuje złe nawyki. To dobrze, że nie tylko od święta, ale i na co dzień, staramy się żyć zdrowo i jeść smaczne posiłki wypełnione składnikami odżywczymi. Zioła i przyprawy są w tej zdrowej degustacji niezbędne. Powinniśmy po nie sięgać, ponieważ w sklepach z przyprawami są na wyciągnięcie ręki.

O domowych przetworach myśleliśmy zawsze. Bardzo dobrze radziły sobie w tej kategorii nasze babcie, u których w domowych spiżarniach i szczególnie po lecie, gościły słoje z domowym kompotem, surówką, buraczkami lub innymi dobrami natury. Od starszego pokolenia czerpiemy także my, młodsi i bardzo dobrze umocowani w ekologicznym trendzie. Coraz rzadziej sięgamy po to, co gotowe i niezdrowe, coraz częściej zastępując to produktami nieprzetworzonymi, naturalnymi. Pójście w tę stronę gotowania, dbania o dietę, a także o rozwój swojego ciała, daje ogromne szanse, na długie lata w zdrowiu.

Jak pokazują badania to bowiem właśnie zła dieta jest największym niebezpieczeństwem dla zdrowia człowieka. To ludzie z otyłością chorują na choroby serca, a także mają dużo większe szanse na wyhodowanie w swoim ciele raka.

Świadomość tego, jak ważne są w naszej diecie zdrowe produkty, to zatem największy krok to długiego i szczęśliwego życia.

Co to znaczy, jeść zdrowo? Dlaczego sięganie po naturalne przyprawy i zioła jest tak ważne?

Trzymanie się zdrowej diety i dobrych nawyków żywieniowych nie jest trudne. Ważne jest tutaj utrzymanie swoich postanowień i dążenie do całkowitego wyeliminowania z diety produktów przetworzonych, słodyczy oraz fast-foodów.

To wystarczy – naprawdę. Ale dla wielu, to i tak ogromne wyzwanie.

Od czego zacząć zdrowe odżywianie?

1. Potrenuj samodzielne gotowanie na prostych przepisach. Potrawy z makaronem, ryżem, dodatkiem mięsa i warzywami są łatwe i można je przygotować w kilkanaście minut. A co ze smakiem? Nie obawiaj się efektu końcowego. Wystarczy, że sięgniesz po naturalne przyprawy i zioła, a danie będzie wyjątkowo aromatyczne.

2. Jedz dużo warzyw i owoców. To prosta zasada, ale nie przez każdego przestrzegana w prawidłowy sposób bo:

– warzywa można jeść przez cały dzień, w różnej postaci – ugotowane z przyprawami i ziołami, surowe, delikatnie podduszone z mięsem,

– owoce, ze względu na dużą zawartość cukru, lepiej zostawić sobie na śniadanie; w ciągu dnia, na spokojnie spalimy kalorie, które dzięki nim dostarczymy do organizmu.

3. Sięgaj po produkty z regionalnych sklepów. To tutaj odnajdziesz naprawdę dobrej jakości mięso, które samodzielnie uwędzisz; sery, które są pełne witamin oraz warzywa, które dorastały bez nadmiernego spryskiwania chemicznymi środkami. W regionalnych sklepach z ziołami znajdziesz także oliwy, przyprawy i zioła, o których nie możesz zapomnieć.

Zioła i przyprawy to nie tylko tzw. dodatek do potraw, który nasyca ich smak. To przede wszystkim składniki, które mają działanie prozdrowotne. Zawierają naturalne przeciwutleniacze oraz neutralizują wolne rodniki. Wiele przypraw wykazuje również działanie przeciwzapalne, a także pełni w organizmie rolę bakteriobójczą.

Odpowiednio dobrane porcje i kompozycje przypraw i ziół, wzmocnią Twoją odporność i zapewnią lepsze samopoczucie.

Wielu znawców ekologicznego jedzenia, stawia na samodzielne wyroby, konfitury, suszone zioła, czy wytwarzanie serów. To dobre wyjście dla tych osób, które chcą być samowystarczalne i które chętnie spędzają czas na tego typu zajęciach domowych. Domowe przygotowywanie pachnącego mięsa, słodkich dżemów, czy orzeźwiających kompotów, może przynieść naprawdę sporo frajdy, a przy okazji także dużo zdrowia! Odwiedź sklep z ziołami i wypełnij swoją kuchnię aromatyczną dawką przypraw: https://www.domowaspizarnia.pl/