Matcha – spróbuj japońskiej herbaty zielonej

Matcha – spróbuj japońskiej herbaty zielonej

November 4, 2018 Off By Artur Sapa

Są takie napoje, które zna praktycznie każdy człowiek na świecie. Kawa i herbata przez wiele dekad dominowały na tym rynku i kojarzone są w praktycznie każdej kulturze świata z napojami orzeźwiającymi, pobudzającymi, często tworzone są również specyficzne rytuały ich przyrządzania. Zmieniający się światowy rynek, możliwości jakich do tej pory nie mieliśmy sprawiły, że poznaliśmy jednak również inne mniej popularne niegdyś napoje, które często szturmem podbijają nasz kraj. Znanym dostarczycielem tej herbaty jest region Uji w Japonii.]

Matcha – spróbuj czegoś nowego

Taką właśnie drogę przebrnęła Matcha – japońska zielona herbata. Wcześniej nie byłą znana w Europejskim kręgu kulturowym, ale niesamowicie się spopularyzowała. Jest to zielona herbata pochodząca z Japonii, która podawana jest w bardzo specyficzny sposób w postaci proszku. Matcha jest wyjątkowa z bardzo wielu powodów. Co roku zmieniane są plantacje w celu jej uprawy. Matcha jest bardzo specyficzna w smaku, a jej przyrządzenie nie powinno również w naszym domu przysporzyć nam większych problemów. Herbata posiada specyficzną piankę, która wyróżnia ją na tle wszystkich innych herbat. Matcha w kulturze japońskiej po dzień dzisiejszy jest niesamowicie zakorzeniona i stanowi istotny dodatek w wielu kulinariach, ale również samodzielny przysmak.

Jakie są właściwości Matchy?

Często o matchy mówi się „eliksir nieśmiertelności”. Daje ona pobudzający efekt, ale nieco odmienny niż ten, do którego przyzwyczailiśmy się w przypadku napojów takich jak kawa czy herbata. Dzięki zawartej w napoju herbacie możemy spodziewać się efektu pobudzenia, ale matcha to również L-teanina, która posiada właściwości odprężające i relaksujące, dzięki czemu efekt ten nie jest gwałtownie załamywany, a dodatkowo trwa do kilku godzin. To sprawia, że wiele osób uwielbia stosować matchę właśnie w zastępstwie popularnych używek jak kawa czy herbata. Zielona herbata z Japonii stanowi doskonałą alternatywę.

Czy to naprawdę działa? Badania naukowe?

Sama herbata, jak również zawarte w niej substancje były wielokrotnie badane naukowo pod kątem swojego działania i dziś możemy z całą pewnością powiedzieć, że herbata ta działa na nasz organizm w bardzo pozytywny i pobudzający sposób, gwarantując jednocześnie trwałość tego działania. Wszystko dzięki odpowiedniej kombinacji kofeiny i L-teaniny, substancji, które uzupełniają się znakomicie i połączone w przypadku tej herbaty stanowią niezwykle pozytywny tandem pobudzająco-wyciszający. Dodatkowo herbata ta zawiera katechiny, które spowalniają procesy starzenia.