Niezwykła mieszanka przypraw. Poznaj czubrycę zieloną

Niezwykła mieszanka przypraw. Poznaj czubrycę zieloną

July 15, 2022 0 By Artur Sapa

Mieszanka przypraw, pochodząca z kuchni bułgarskiej. Nazwa przyprawy została zapożyczona z języka bułgarskiego. Czubrica przepisy na blogu, bo tak bułgarzy ją nazywają, w regionie z którego pochodzi, jest bardzo popularną przyprawą. Stosuje się ją do rozmaitych dań kuchni tradycyjnej, jak również wegańskiej i wegetariańskiej. Wykorzystywana do wzbogacania smaku potraw z grilla, zapiekanek czy pizzy.

Czubryca zielona skład

W Polsce rzadko można spotkać czubrycę w wersji 100% takiej, jak jest stosowana w Bułgarii. Oryginalny skład czubrycy, stanowi po prostu cząber górski (Satureja montana) kruszony. Pod nazwą trapezna czubrica, można jednak kupić w Bułgarii także mieszankę przyprawową, składającą się przeważnie z soli, papryki i cząbru. Pod taką też postacią, czubryca występuje w Polsce. W zależności od użytego rodzaju papryki – słodkiej lub pikantnej, występują dwa rodzaje czubrycy. Czubryca zielona, to mieszanka łagodniejsza, a czubryca czerwona to ta bardziej pikantna. Źródło: https://przyprawomat.pl/sklep/mieszanki-przyprawowe/tradycyjne/czubryca-zielona/

W zależności od producenta, składniki wchodzące w skład przyprawy mogą się różnić. Sklep z przyprawami może zatem oferować mieszanki przypraw takich jak papryka słodka lub ostra, czosnek, sól, pieprz, rozmaryn, majeranek, bazylia, cebula suszona, suszone pomidory, ale zawsze głównym składnikiem zastosowanym w największej proporcji powinien być cząber górski.

Przyprawa czubryca zielona

Czubryca zielona to wyjątkowa przyprawa, która nadaje potrawom wyrazistego, lekko pieprznego smaku. A to za sprawą swego głównego składnika, czyli cząbru górskiego. Cząber jest przyprawą znaną w Polsce od dawna, jednakw naszym rejoni występuje wersja delikatniejsza znana pod nazwą cząbru ogrodowego. Ten górski jest jego kuzynem.
W smaku przypomina nieco majeranek czy tymianek, ale wyraźnie można wyczuć aromatyczną, wyrazistą nutę pieprzową.

Z racji swego składu, bogatego w składniki o działaniu prozdrowotnym, czubryca jest przyprawą o szerokim zastosowaniu przeciwbakteryjnym. Wykazuje również dobroczynne działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, a nawet przeciwbólowe. Wspiera procesy oczyszczania i neutralizowania szkodliwego działania wolnych rodników. Wprowadzenie do diety przypraw takich jak czubryca, z pewnością przyczyni się do przyspieszenia cyklów antyoksydacyjnych, jednocześnie wpływając na hamowanie procesów starzenia się organizmu i ograniczając rozwój chorób zwanych cywilizacyjnymi.

Do czego czubryca zielona?

przyprawy

Czubryca zielona to łagodna mieszanka ziołowo-paprykowa. Doskonale sprawdza się jako przyprawa do dań wegetariańskich, jako składnik marynaty, posypka do dań zapiekanych, tostów, pizzy, a także jako element sosów na ciepło oraz sosów majonezowych. Ze względu na swój wyrazisty smak, świetnie sprawdzi się jako baza to marynat i macerowanie mięsa, przede wszystkim czerwonego. Często i chętnie wykorzystywane jest do podkręcania smaku ryb i sałatek.

Jej prozdrowotne działanie, zachęca do łączenia wyjątkowego smaku i aromatu czubrycy z daniami tłustymi, ciężkostrawnym i tych, powstających z roślin strączkowych.
Czubryca bowiem, wspomaga produkcję żółci, wspierając wątrobę w procesach trawienia. Dodatkowo wpływa pobudzająco na wytwarzanie soków żołądkowych, co przyczynia się do ułatwiania trawienia cięzkostrawnych dań.
Wykazuje także działanie antybiegunkowe. Łagodzi objawy zgagi, hamuje rozwój bakterii oraz drożdżaków.

Czubryca jest zatem przyprawą o bardzo szerokim zastosowaniu. Mieszanki, jakie można kupić w Polsce, to także wygoda stosowania, bez konieczności dobierania składników i proporcji.