Jak dobrać wino do menu degustacyjnego?

Jak dobrać wino do menu degustacyjnego?

April 17, 2015 Off By Artur Sapa

Stworzenie doskonałej kompozycji smaków, dbałość o detale i przyprawy, ułożenie dania na talerzu z artystycznym zacięciem – wszystkie te elementy pokazują, że restauracja, do której zawitał klient, jest prowadzona z pomysłem i wyróżnia się na tle innych lokali gastronomicznych. I wszystko byłoby idealnie do momentu, w którym gość poprosi o… kieliszek wybornego wina, który doskonale będzie dopełniał smak serwowanego posiłku.

Menu degustacyjne i wino

Dobrze skomponowana potrawa i wino są jak sztuka – wszystko w niej ma sens, każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Całość można interpretować i czytać na setki różnych sposobów. Dobrze, aby podczas kosztowania menu degustacyjnego klient poczuł się w tym momencie jak widz na premierze nowego spektaklu. Zaskakiwany smakiem, kuszony nietypowym połączeniem składników i urzeczony formą podania. Sama informacja o obecności doświadczonego sommeliera w tym wydarzeniu jest już powodem do rezerwacji stolika, a obietnica przeżycia niesamowitej kulinarnej podróży – pokusą nie do odparcia. Co jednak, jeśli podstawowym problemem jest brak specjalisty w doborze win?

Sommelier na wagę złota?

Dobrej restauracji można wybaczyć brak sommeliera, ale tylko wtedy, gdy obsługa potrafi doradzić w doborze odpowiedniego wina. Inaczej cały wysiłek włożony w przygotowanie dania oraz podanie go w elegancki sposób, będzie zniweczony. Menu degustacyjne bowiem to jedno, a podanie odpowiedniego wina – drugie. Niewłaściwy wybór win może odebrać przyjemność spożywania posiłku i całkowicie zmienić doznania smakowo-zapachowe. Dlatego tak ważne jest, aby kompozycje winno-kulinarne były dobrze przemyślane. Obecność osoby znającej się na winach podczas zamawiania posiłku ma nierzadko ogromny wpływ na zadowolenie gościa, a sama pomoc znawcy win w tym momencie wydaje się być nieoceniona.

Enologia – osobny dział nauki

Konsumpcja wina w Polsce rośnie, tak samo, jak rośnie zapotrzebowanie na znawców win. Nierzadko są to osoby, które ukończyły enologię, inaczej winologię – osobną dziedzinę nauki wykładaną także na polskich uczelniach. To tylko świadczy o rozwoju sektora winiarskiego. Spore zainteresowanie winem ukazuje jego ogromny potencjał do wykorzystania w restauracjach, a posiadanie w zespole osoby, która ukończyła enologię podnosi realnie wartość lokalu w oczach klientów. Zanim jednak wyodrębnimy potrzebę zatrudnienia specjalisty w restauracji warto zainteresować się dostępnymi szkoleniami lub zdecydować się na współpracę z niezależnym sommelierem, który z pewnością pomoże w kwestii tzw. wine pairingu, czyli inaczej doboru win do menu degustacyjnego.

https://www.faktoriawinalacarte.pl/kolekcja-win/katalog